MČR v počítačových a mobilních hrách 2019


Minulý víkend probíhala na brněnském výstavišti největší esportová akce. Byl jsem opět u toho!

Od čtvrtka do neděle, počínaje sedmým listopadem, se už tradičně konalo MČR v počítačových a mobilních hrách. Pro spoustu z vás možná naprosto neuchopitelná a nepochopitelná sešlost, nicméně pro každého, kdo se v tomhle světě pohybuje, je tenhle víkend svátkem a hlavně velkolepým zakončením celé CZ/SK sezóny v několika herních titulech.

Celé tohle šílenství v našich končinách započalo v roce 2001, kdy bylo první mistrovství ČR organizováno tehdy ještě pod záštitou Progamers na veletrhu Invex. Od té doby však již utekla dlouhá doba a fenomén známý jako esport vyrostl v neskutečný kolos, ve kterém se točí vskutku šílené peníze. Důkazem toho může být i letošní turnaj The International, který už byl pořádán po deváté a v letošním roce celková suma peněz pro zůčastněné týmy překročila cifru 35 milionů dolarů, přičemž letošní vítěz, tým OG, si z této částky pro sebe ukrojil něco přes 15 000 000 USD.

Ale zpátky k našim zeměpisným šířkám. Od roku 2011 zaštiťuje toto mistrovství portál PlayZone.cz a musím říct, že od té doby ušel obrovskou cestu. Když si vzpomenu na první ročník, tehdy pořádaný v Seči na hotelu Jezerka a porovnám ho s tím posledním, tak nejen musím zamáčknout nostalgickou slzu, ale zároveň musím uznat, že všichni co se do organizace takové události zapojili, mají můj obdiv, protože vybudovat zde něco takového rozměru, se zatím tak malým veřejným povědomím, je úžasný. I proto jsem měl radost, že letos poprvé probíhala konference o esportu, která sloužila právě k rozšíření povědomí a ukázce příležitostí pro nové partnery, kteří zde jsou rozhodně potřeba pro růst tohoto odvětví, které u nás ten největší boom teprv zažije.

Během půldenní konference bylo k slyšení několik řečníků zainteresovaných do esportu a musím říct, že jsem byl celým programem mile překvapen. Slyšet jsme mohli Lukáše Pleskota jakožto CEO herního portálu Playzone a zároveň hlavního organizátora akce, majitele herního týmu ESUBA Láďu Dyntara (jehož barvy jsem mimojiné hájil cca před 10 lety také), Ivana Lazarova (jinak známého jako Dev1ho) jakožto býválého hráče hry Counter-Strike na nejvyšší úrovni a aktuálně streamera (a jak sám říká, že nemá rád “influencera”). O příležitostech v esportu také vykládal zástupce společnosti Vodafone, která je hlavním partnerem MČR. Ke slyšení bylo i spousta dalších a za sebe celou konferenci vnímám jako krok tím správným směrem.

Po skončení akce jsem se vrhnul na upravování fotek a poté mě čekalo ještě focení na navazujícím večírku pro partnery akce a menší networking s tím spojený. Příjemný večer. 🙂

V sobotu jsem se pak vydal do pavilonu B, kde celá akce probíhala a od rána to byly slušný fofry. Nafotit stánky všech vystavovatelů, do toho fotit soutěže pro diváky, finálové zápasy prvních dohrávaných her a tak nějak celkové dění v pavilonu, kde bylo asi 238 448 lidí. Masakr. V 10 večer se dohrávaly poslední zápasy a po padnutí posledního fragu, jsem se spokojeně vydal domů, abych se připravil na finálový den, kdy bylo na programu vyvrcholení celého MČR v podání zápasu o titul mistra ČR ve hře Counter-Strike:Global Offensive.

Neděle byla možná ještě více nabitá než předchozí den, mě ovšem nejvíce zaujal finálový zápas ve hře PUBG a hlavně v již žmiňovaném “csku”. Obrovská poklona pak patří všem komentátorům, kteří ze sledování několika lidí hrajících hru, udělali opravdu jedinečný zážitek! Well done! Celá několikadenní jízda byla pak ukončena konfetovou salvou a chrlením plamenů za obrovského potlesku, řvu a jásotu zhruba 500 lidí přímo v hledišti a dalšími několika tisíci sledujících online na streamu.

Příští rok nás to čeká zase znova a zase to bude lepší. Pokud jste letos váhali přijít, tak příští rok si to nenechte ujít, ta atmosféra na hlavní stage je dechberoucí. Já mám obrovskou radost, že se takovéto události můžu účastnit a svým focením tak přidat taky trošku do “mlýna”. Když jsem ve svých cca 13 letech poprvé spouštěl na počítači Counter-Strike (tehdy ve verzi 1.0), tak by mě ani ve snu nenapadlo, kam mě to zavede. Tak zase za rok! A do té doby GL&HF!


Leave a comment